Donation Options
Easter Mass Times 2019

The following list of Holy Week & Easter Mass Times is by Parish, and is being progressively updated as information is received from parishes.

If you are looking for service times in a specific parish and do not see them listed, please click on the parish name for contact information, or visit our Parish & Mass Times page to search for a church close to you.

Parishes - Greater Edmonton Area

Holy Thursday
April 18

Good Friday
April 19

Holy Saturday &
Easter Vigil
April 20

Easter Sunday
April 21

St. Joseph's Basilica 7 p.m. with Archbishop Smith 11 a.m.
3 p.m. with
Archbishop Smith
9 p.m. Vigil with 
Archbishop Smith
8:30 a.m.
10:30 a.m.
12:15 p.m.
5 p.m.
Annunciation, Edmonton 7 p.m. (Followed by 8:30-midnight Adoration) 10:30 a.m.
11:30 a.m. Stations of the Cross
3 p.m. Liturgy
9 p.m.Vigil 9 a.m.
11 a.m.
Assumption, Edmonton 7 p.m. 3 p.m. 9 p.m. at Resurrection 9:30 a.m.
Corpus Christi, Edmonton 7 p.m. 1:30 p.m. Outdoor Way of the Cross
3 p.m. Liturgy
9 p.m. 9:30 a.m.
11:30 a.m.
Good Shepherd, Edmonton 7 p.m. (Followed by Adoration) 11 a.m.
3 p.m.
9 p.m. 8:30 a.m.
10:30 a.m. (hall)
10:45 a.m.
12:30 p.m. (hall)
12:45 p.m.
6 p.m. 
Holy Family, St. Albert 7 p.m. 10 a.m.
3 p.m.
9 p.m. 9 a.m.
11 a.m.
Holy Rosary (Polish), Edmonton Holy Mass of the Lord's Supper at 5 pm, 7 p.m. and the transfer of the Blessed Sacrament to the Dark. Adoration to the hour 8 p.m. Private adoration from 10 a.m.-3 p.m.
At 3 p.m. - Liturgy of the Passion - Transfer of the Blessed Sacrament Sacr. to the grave of God and adoration to the hour 8 p.m.
Adoration at God's Tomb from 10 a.m.- 4 p.m.
Easter food is celebrated every 15 minutes in the parish hall from 10 a.m. - 4:30 p.m.
The Liturgy of the Great Saturday, Easter Vigil at 8 p.m.
7 a.m. Resurrection Procession and Mass
9 a.m. (English)
10:30 a.m.
12:15 p.m.
Note: there will be no evening Mass
Holy Trinity, Spruce Grove/Stony Plain 7 p.m. 12 noon
3 p.m.
Blessing of Baskets 11 a.m.
Easter Vigil 9 p.m.
9 a.m.
10 a.m. St. Thomas Aquinas School, Spruce Grove
11 a.m.
Mary Help of Christians, Edmonton (Chinese) 8 p.m. (Cantonese) 2 p.m. Way of the Cross
3 p.m. Passion (Cantonese)
8 p.m. Vigil (Cantonese) 9:30 a.m. (English)
11 a.m. (Cantonese)
2:30 p.m. (Mandarin)
Nativity of Mary (Croatian) 7 p.m. 7 p.m. 8 p.m. 11 a.m. 
Our Lady of Fatima (Portuguese), Edmonton 7 p.m. 10 a.m. Confession
12 noon
3 p.m. Passion
7 p.m. Rosary
9 p.m. Vigil 10:30 a.m. (English)
12 noon (Portuguese)
Our Lady of the Angels, Fort Saskatchewan 7 p.m. 10:30 a.m.
3 p.m.
9 p.m. 9 a.m.
11 a.m.
Our Lady of Guadalupe (Spanish), Edmonton 7:30 p.m. (Followed by
Adoration
)
1:30 p.m. Way of the Cross
3 p.m. Passion/Liturgy
8:30 p.m., Vigil 10 a.m.
12 Noon
Our Lady of Mercy, Enoch 7 p.m. Blessed Sacrament
Adoration until 10 p.m.
1 p.m. Outdoor Stations of the Cross 7:30 p.m. Vigil, Blessing of the Fire, Blessing of the Water, Mass to follow. 10 a.m.
Our Lady of Perpetual Help, Sherwood Park 7 p.m., Adoration and Exposition until 12 midnight.
10:30 a.m.
3 p.m
8 p.m. Tenebrae
12 p.m. Blessing of Foods
8 p.m. Vigil
8:30 a.m.
10:30 a.m.
12:30 p.m.
7 p.m.
Our Lady Queen of Poland, Edmonton (Polish) 7 p.m. (Polish) 3 p.m. (Polish)
Adoration until 7 p.m.
8 p.m. Vigil (Polish) 7 a.m. (Polish)
9 a.m. (English)
11 a.m. (Polish)
Providence Centre 7 p.m. 3 p.m. 8:30 p.m.  9 a.m.
Queen of Martyrs, Edmonton (Vietnamese) 7 p.m. 3 p.m. 7 p.m. 9:30 a.m.
Resurrection, Edmonton 7 p.m. 11 a.m. 9 p.m. 11 a.m.
Sacred Heart Church of the First Peoples, Edmonton 7 p.m. (Followed by Adoration) 3 p.m. 10 p.m. 10 a.m.
11:30 a.m.
7 p.m.
Santa Maria Goretti (Italian), Edmonton 7 p.m. (Bilingual) Lord's Supper, Washing of Feet. Adoration until Midnight 3 p.m. (Bilingual) Passion
4:45 p.m. Veneration of the Cross, Via Crucis
10 p.m. (Bilingual): Vigil, Blessing of Fire, Paschal Candle and Blessing of Water 9:30 a.m. (English)
11:30 a.m. (Italian)
St. Agnes, Edmonton 7 p.m. at St. Anthony 10 a.m.to 12 noon Outdoor Way of the Cross from St. Anthony 
3 p.m. Liturgy
9 p.m. Vigil at St. Anthony 9 a.m.
12 noon
St. Albert Parish, St. Albert 7 p.m. (Followed by Adoration, with Taizé Vespers at 11 p.m.) 10 a.m. Way of the Cross
12 noon Passion
3 p.m. Passion
2 p.m. Blessing of Food
9 p.m. Vigil (Champagne reception to follow in Parish Hall)
6 a.m. Sunrise Mass
9 a.m. Mass
11 a.m. Mass with Baptism (Easter Egg Hunt after 9  & 11 a.m. Masses)
6:30 p.m. Mass
St. Albert Francophone Community 6 p.m. 1 p.m. 4 p.m. 9 a.m.
St. Alphonsus, Edmonton 7 p.m. 3 p.m. 8 p.m. Vigil 11 a.m.
St. Andrew, Edmonton 7 p.m. 9 a.m. Way of the Cross
Confession until 12 noon
3 p.m. Veneration
12noon Blessing of Easter Food
9 p.m.
9 a.m.
11 a.m.
5 p.m.
St. Anthony, Edmonton 7 p.m. at St. Agnes 10 a.m. to 12 noon Outdoor Way of the Cross ending at St. Agnes
3 p.m. Liturgy
9 p.m. 10:30 a.m.
St. Boniface (German), Edmonton 7 p.m. Adoration 3 p.m. 8 p.m. Vigil 10 a.m.
St. Charles, Edmonton 7 p.m. 11 a.m.
3 p.m.
10 a.m. Morning Prayer & Blessing of Food
9 p.m. Vigil
8:30 a.m.
11:30 a.m.
7 p.m.
St. Clare, Edmonton 7 p.m. 3 p.m.   9:30 a.m.
1 p.m. (Sudanese)
St. Dominic Savio, Edmonton 7 p.m. 
8:30 p.m. Adoration
2 p.m. Way of the Cross
3 p.m. Liturgy
5 p.m. Blessing of Bread & Easter Baskets
9 p.m. Vigil
9:30 a.m.
11:30 a.m.
St. Edmund, Edmonton 7 p.m.
1 p.m.
3 p.m.
8:44 p.m. Twilight Vigil Mass of the Resurrection 10 a.m.
12 noon
St. Emeric (Hungarian) 7 p.m. Mass of the Lord's Supper 2:30 p.m. Stations of the Cross
3 p.m.
8 p.m. 10 a.m.
St. Joachim (French), Edmonton 8 p.m. 10:30 a.m. Way of the Cross
3 p.m. Passion
8 p.m. 11 a.m.
St. John Bosco, Edmonton 7 p.m. 3 p.m. 9 p.m. 9:30 a.m.
11:30 a.m.
St. John the Evangelist, Edmonton 7 p.m. 11 a.m.
3 p.m.
9 p.m. 9 a.m.
10:30 a.m.
12 noon
St. Joseph College, Edmonton
7 p.m. 2 p.m.
4 p.m.
9 p.m. 9 a.m.
11 a.m.
St. Jung Ha Sang (Korean), Edmonton 7:30 p.m. Lord's Supper Mass, Foot Washing (followed by Adoration) 3 p.m. Way of the Cross
7:30 p.m. Passion
9 p.m. Vigil
10 a.m.
St. Mark Catholic Community of the Deaf 7 p.m. with Providence Centre 3 p.m. with Providence Centre   11 a.m.
St. Matthew, Edmonton 7:30 p.m. 3 p.m. 9 p.m. 9 a.m.
11 a.m.
St. Michael, Leduc 7 p.m. (Followed by Adoration) 11 a.m.
3 p.m.
5:30 p.m. Walk of the Cross from Leduc Civic Centre.
10:30 a.m. Blessing of Food
9 p.m. Vigil
9 a.m.
11 a.m.
St. Theresa, Edmonton 7 p.m. 11 a.m.
3 p.m.
12 noon Blessing of Food
8:43 p.m. Vigil
8:30 a.m.
10:30 a.m.
12:30 p.m.
6 p.m.
St. Thomas d'Aquin (French), Edmonton 7 p.m. 3 p.m. 9 p.m. 11 a.m.
St. Thomas More, Edmonton 7 p.m. (Followed by Adoration) 9 a.m.
12 noon
3 p.m. (Followed by
Confessions to 6 p.m.
)
12 noon
Blessing of Food Baskets
9 p.m. Vigil
8 a.m.
10 a.m.
12 noon
5 p.m.
St. Vital, Beaumont 7 p.m. 3 p.m. Liturgy 9 p.m. 9 a.m.
11 a.m.

Parishes - Outside
Edmonton Area

Holy Thursday
April 18

Good Friday
April 19

Holy Saturday &
Easter Vigil
April 20

Easter Sunday
April 21

Bashaw - Immaculate Heart of Mary 4 p.m. 11 a.m. 8:30 p.m. at Stettler
(with incense)
1 p.m.
Calahoo - St. Catherine       8:30 a.m.
Calmar - St. Margaret Mary 6:30 p.m. 12:30 p.m. 8 p.m. at Devon 10:15 a.m.
Camrose - St. Francis Xavier 7:30 p.m. 10:30 a.m.
3 p.m.
11 a.m. Blessing of the Food Baskets
10 p.m. Vigil Mass
9 a.m.
11 a.m.
Caroline - St. Joseph the Workman       1 p.m.
Castor - Our Lady of Grace 8 p.m. 2:30 p.m. 8:30 p.m. at Stettler
(with incense)
9 a.m.
Clandonald - St. Columba       9 a.m.
Consort - Corpus Christi 5:30 p.m. 11:15 a.m.   11:15 a.m.
Daysland - Our Lady of the Prairies 7 p.m. 3 p.m. 11 a.m. Blessing of Easter Baskets
9 p.m. (Reception following)
Heisler and
Killam
Devon - St. Maria Goretti 8 p.m. 3 p.m. 8 p.m. 11:30 a.m.
Didsbury - St. Anthony   3 p.m.   10 a.m.
Drayton Valley - St. Anthony 7 p.m. 3 p.m. 8 p.m. Vigil 10:30 a.m.
Edson - Sacred Heart 7 p.m. 1 p.m. Stations of the Cross (around Town)
3 p.m. Good Friday Liturgy
9 p.m. Vigil 10 a.m.
Evansburg - St. Elizabeth 5 p.m. 11 a.m.   10 a.m.
Evergreen - Jesuit Martyrs 5 p.m 3 p.m. Liturgy
7 p.m. Stations

11 a.m.
Gibbons - Sacred Heart 7 p.m. 3 p.m. 9 p.m. 11 a.m.
Grand Cache - Holy Cross 7 p.m. 3 p.m. 8 p.m. 10 a.m.
12 noon at Susa Creek
Heisler - St. Martin   1 p.m.   9 a.m.
Hinton - Our Lady of the Foothills 5:30 p.m. 3 p.m. Liturgy 10 p.m. 11 a.m.
Holden - St. Gregory the Great     10 a.m. Blessing of the Food Baskets 9 a.m.
Innisfail - Our Lady of Peace 7 p.m. 3 p.m. 7 p.m. Vigil 10:30 a.m.
Jasper - Our Lady of Lourdes 8 p.m. 12 noon 7 p.m. 8:30 a.m.
Killam - St. Joseph   5 p.m.   11 a.m.
Lac La Nonne - Our Lady of Lourdes       8 a.m.
Lac Ste. Anne 7 p.m. 3 p.m. Outdoor Way of the Cross leaves from Alexis at 12 noon, ends at LSA around 2:30 p.m. 10 a.m.
Lacombe - St. Stephen 6:30 p.m. 11 a.m. 9:30 p.m. Vigil 11 a.m.
Lamoureux - Our Lady of Lourdes        
Lloydminster - St. Anthony 7 p.m. 10 a.m.
3 p.m.
12 noon Blessing of Food
9 p.m. Vigil with incense
8:45 a.m.
11 a.m.
Ma-Me-O Beach - St. Theresa   3 p.m.   10 a.m.
Maskwacis - Our Lady of Seven Sorrows 8 p.m. 3 p.m. 9 p.m. 11:30 a.m. with Prayer
Mayerthorpe - St. Agnes 7 p.m. 3 p.m. 9 p.m.Vigil 10 a.m. at Evansburg
Mearns - St. Charles       12 noon
Olds - St. Stephen 7:30 p.m. Washing of
the Feet, followed by Silent Adoration
 2:30 p.m. Stations
of the Cross
3 p.m. Mass
9 p.m. Vigil 11:15 a.m.
Onoway - St. Rose of Lima 7 p.m. 3 p.m. 9 p.m. Vigil 10 a.m.
Ponoka - St. Augustine 8 p.m. 3 p.m.
6:30 p.m. 9 a.m.
Provost - St. Mary 8:30 p.m. 3 p.m. 9 p.m. 9 a.m.
Red Deer - Sacred Heart 7 p.m., Adoration until midnight 11 a.m.
2 p.m. Stations of the Cross
3 p.m. Mass
8 p.m. 9 a.m.
11 a.m.
Red Deer - St. Mary 7:30 p.m. 11 a.m.
3 p.m.
8 p.m. 9 a.m.
11 a.m.
Redwater - St. Clare   10:30 a.m.   9 a.m.
Riviere Qui Barre - St. Emerence 6 p.m. 11 a.m.   10:15 a.m.
Rimbey - St. Margaret 7 p.m. (Followed by
Adoration
)
3 p.m. 9 p.m. 11 a.m.
Rocky Mountain House - St. Matthew 7 p.m. 3 p.m. Liturgy
7 p.m. Stations
9 p.m. Vigil 9 a.m.
St. Michael - St. Michael the Archangel       10 a.m.
Skaro - Our Lady of Good Counsel 7 p.m. 3 p.m. 9 p.m.  
Stettler - Christ King 6 p.m. 4:30 p.m. 8:30 p.m.
(with incense)
11 a.m.
Sundre - Our Lady of Fatima   11 a.m.   8 a.m.
Susa Creek - Our Lady of the Rockies       12 noon
Sylvan Lake - Our Lady of the Assumption 7 p.m. 3 p.m. 9 p.m., Vigil 11 a.m.
Thorsby - Our Lady of Victory 5 p.m. 10:30 a.m. 8 p.m. at Devon 9 a.m.
Tofield - St. Francis of Assisi 7 p.m. 3 p.m.   11 a.m.
Trochu - St. Anne of the Prairies 7:30 p.m. with Washing of the Feet followed by Silent Adoration 3 p.m. 8 p.m. Vigil 9 a.m.
at St. Joseph, Three Hills
Vegreville - St. Martin of Tours 8 p.m. 3 p.m. 11:30 a.m. Blessing of the Food Baskets
9:30 p.m. Vigil
1 p.m.
Vermillion - Holy Name of Jesus 7 p.m. 3 p.m. Liturgy
5 p.m. Confessions
7 p.m. Way of the Cross
9:30 p.m. 9 a.m. at St. Columba
11 a.m.
Viking - Holy Heart of Mary 6 p.m. 11 a.m. 9:30 p.m. at Vegreville 11 a.m.
Villeneuve - St. Peter 7:30 p.m. 3 p.m. 9:30 p.m. Vigil  
Wabamun - St. Joseph       12 noon
Wainwright - Blessed Sacrament 7 p.m. 3 p.m. 9 p.m. 10:30 a.m.
Wetaskiwin - Sacred Heart 5:30 p.m. Stations of the Cross
6 p.m. Mass
9 a.m. Stations of the Cross & 9:30 a.m. Novena
3 p.m.
12 noon Blessing of Easter Food
9 p.m. Vigil
9:30 a.m.